Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle
  1. Forum ve Sosyal Medya Gruplarımızda (Telegram Discord vb.) Yöneticilik Yapacak Admin ve Moderatörler Aramaktayız. !  İlgilenenlerin : Buradaki forumdan yorum bırakmaları yeterlidir.
  2. KodenTv İlgili Telefon yada Whatsapp Desteği Verilmemektedir. Sadece Telegram yada Forumdaki Konu Üzerinden Destek Alabilirsiniz. Konuya Gitmek İçin Burayı Tıklayın.

Headless CMS Nedir? Nasıl Kurulur ? (2 Dk'da Site Yönetim Paneli Yapmak)  

  RSS

Ubden®
(@ubden)
Admin
Katılım : 2 sene önce
Gönderiler: 108
16 Aralık 2020 15:59  

Web API, servisler, mimariler, REST ve REST API, cross-platform uygulamalar, prograssive web app, single page app, router derken teknik ifadeler ve buna bağlı olarak ilintili ...

İlk önce Head nedir? bu soruyu sormamız lazım sanırım. Eğer bu soruyu yanıtını alabilirsek Headless kavramını daha rahat anlamış oluruz.

Bu konuda konuşabilmemiz için WordPress’i örnek vermek istiyorum. WordPress; PHP ile yazılmış harika bir CMS. Bu CMS’i çalıştırabilmek için PHP çalıştırabilir sunucu, Web Server ve verilerimizi tutabilmemiz için veritabanı gerekiyor.

Headless CMS web sitenizdeki front-end ile host edildiği yerin ayrı tutulduğu bir içerik yönetim sistemidir aslında.

Bir Headless CMS, tamamen API odaklı, son kullanıcının tarayıcıdan API’ye bağlandığı yada Git’teki ( GitHub, GitLab) içeriğin güncellenmesiyle de çalışabilir.

Wordpress, Drupal gibi en çok kullanılan eski CMS’lerin tam tersidir. Bu eski CMS’lerin her biri, hizmet vermek için devreye girdiği her seferinde, siteyle birlikte geleneksel olarak bir hosting üzerinde barındırılması ve içeriklerle birlikte oluşturulması gereken CMS’lerdir.

Web API, servisler, mimarilerREST ve REST APIcross-platform uygulamalarprograssive web appsingle page approuter derken teknik ifadeler ve buna bağlı olarak ilintili pek çok alt başlığın arasında umarım kaybolmanıza neden olmamışımdır. Tüm bu süreçler bir veriye erişirken, veriyi kullanırken yaşadığım hayranlığın bir iz düşümü. Özellikle içeriğin (content) oluşturulması, yayınlanması ve erişilmesi değerlendirilmesi gereken çok daha ayrı bir bağlama sahip. Düşünsenize, erişilebilir web sitelerinin ~%60’ı WordPress ve her saniye WordPress aracılığıyla 17 içerik yayınlanıyor. İnanılmaz, değil mi?

Elbette tüm bu yoğunluk beraberinde sorunlar, yeni düşünüşler ve çözümlerin de ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu yazının konusu olan Headless CMS kavramı da bu düşünüşler ve çözümler vesilesiyle ortaya çıkan kavramlardan / yöntemlerden biri.

Headless Content Management System (CMS) Nedir?

Headless Content Management System (CMS) tanımından önce Headless‘ın (ya da API-based) nasıl bir karşılığı olduğunu anlamamız gerekiyor. Hazır, az önce WordPress’in inanılmaz kullanım yoğunluğundan da bahsetmişken headless anlatımı için yine WordPress üzerinden ilerleyelim.

Geleneksel CMS

Bir WordPress web sayfası front-end ve back-end birlikteliğine sahiptir. Kodlar server tarafında render edilir ve sonuç kullanıcının internet tarayıcısında görüntülenir. React, Angular, Vue gibi framework’ler ile bu süreç yeniden ele alınmakta ve View dediğimiz (MVC yapılarında) katman kullanıcının tarayıcısında işler. Bu sayede server yükü ve kaynaklar dağıtılmış olur. Head bu anlatım içerisinde front-end’i, body ise back-end’i nitelendirmektedir. Headless ile head (kafa), gövdeden (body) ayrılmış olur. Bu ele alış biçimi sayesinde, içerik yönetim sistemi (CMS) sadece back-end’den oluşur. Herhangi bir cihaz aracılığıyla bir içerik görüntülenmek istendiğinde RESTful API (veya GraphQL) ile içeriğe (JSON, XML) erişilir; tarayıcı tarafından istek gönderilir, sunucu cevabı gönderir, tarayıcı cevabı işler. İçerik (veri diyelim) herhangi bir yerde tutulabilir (Google Drive, GitHub repo vb.) veya tutulmaz ve farklı servislerden (API) çekilir. CMS sadece içeriğin ele alınmasında görevlidir, başka hiçbir görevi yoktur.

 

Headless CMS

Unutmadan ekleyeyim, Headless CMS’i service-oriented model bağlamında Content as a service (CaaS) ya da managed content as a service (MCaaS) olarak nitelendirebiliriz. Ayrıca, Software as a service (SaaS) CMS olarak da ifade edilebilir.

WordPress gibi içerik yönetim sistemleri (monolith CMS diyelim), tipik olarak içerik (content layer) ve sunum katmanlarına (presentation layer) sahip iken, headless CMS sadece içerik bileşenidir (content component); içerik yönetim işlemlerinin, içerik iş akışlarının (content workflow) organize edilmesi ve içeriğin taksonomiler halinde düzenlenmesi görevlerini üstlenir. Headless CMS presentation layer barındırmadığı için “pure” olarak nitelendirilir ve herhangi bir cihazla (website, mobile, tablet, Internet of Things devices, smart watches gibi) rahatlıkla görüntülenebilir2.

WordPress’i eleştiriyorum gibi algılanmasın. Headless CMS geleneksel içerik yönetim sistemlerinin yerini almak için değil, yeni bir ele alış biçimi olarak API temelli içerik yayınına zemin olarak doğmuştur. Evet, her iki yapının da kesiştiği bir alan mevcut. Ancak, burada karar içeriğin nasıl edinildiği ve nasıl sunulacağına bağlı olarak verilmeli. Örneğin, WordPress de bu ihtiyaca cevap verecek şekilde REST API aracılığıyla içeriğe ayrı bir şekilde ulaşılabilmesini ve içeriğin yönetilebilmesini mümkün kılmakta.

Headless CMS Örnekleri

Headless CMS üzerinden pek çok farklı özellikle headless içerik yönetim sistemine erişebilirsiniz. Aşağıda, öne çıkan bazı örnekleri listeliyorum.

Nasıl Yani?

Herhangi bir editorle.

 

Headless CMS yerine, Markdown kullanımı

Markdown on VS Code

Ya da bir Headless CMS aracılığıyla. Burada Forestry kullanıyorum.

 

Headless CMS Forestry Dashboard

Forestry Dashboard

İçeriği yazdıktan sonra, Git-Based olan Forestry, yapılan değişikliği yani oluşturduğu markdown dosyasını, doğrudan web sitenin GitHub üzerindeki repository’sine gönderiyor ve Netlify’da bunun yeni ve güncel bir Branch olduğunu görüp burada yeralan tüm dosyaları build edip canlıya alıyor.

Bu durumda Headless CMS’leri de git-tabanlı ve API odaklı olarak ikiye ayırmak mümkün.

Git-Tabanlı Headless CMS

API Odaklı Headless CMS

Headless CMS, Jamstack CMS ya da Decoupled CMS olarak da biliniyor.

Hangi Headless CMS daha iyi?

Netlify CMS

Türü: Git-Tabanlı
https://www.netlifycms.org/

Contentful

Türü: API
https://www.contentful.com/

Forestry

Türü: Git-Tabanlı
https://forestry.io/

Tina CMS

Türü: Git-Tabanlı
https://tinacms.org/

Ghost

Türü: Git-Tabanlı
https://ghost.org/

Kaynaklar / Teşekkür

“Headless CMS Nedir?” -

Ceyhun Enki Aksan tarafından https://ceaksan.com/tr/headless-cms-nedir

Berkay Demirbas tarafından  https://link.medium.com/LtWwPfUP38

https://headlesscms.org/about
https://www.g2.com/categories/headless-cms

✅Her türlü destek ve ücretsiz danışmanlık için ;
✅KodenTv yada Bize Ait olmayan başka uygulamayla ilgili telefon yada mail desteği veremiyoruz.
✅7/24 WhatsApp Destek Hattımız : 0850 305 0 919
✅7/24 Destek Merkezi : https://panel.ubden.com/submitticket.php
✅09:00-17:00 Canlı Destek : http://panel.ubden.com
✅09:00-17:00 Çağrı Merkezimiz : 0850 305 0 919
✅Mail Adresimiz : info@ubden.com
✅Internet Sitemiz : www.ubden.com


Alıntı
Paylaş:
Destek
Şimdi Arayın