Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle
  1. Forum ve Sosyal Medya Gruplarımızda (Telegram Discord vb.) Yöneticilik Yapacak Admin ve Moderatörler Aramaktayız. !  İlgilenenlerin : Buradaki forumdan yorum bırakmaları yeterlidir.
  2. KodenTv İlgili Telefon yada Whatsapp Desteği Verilmemektedir. Sadece Telegram yada Forumdaki Konu Üzerinden Destek Alabilirsiniz. Konuya Gitmek İçin Burayı Tıklayın.

3D Baskı Maliyeti Hesaplama - Çerkezköy


Ubden®
(@ubden)
Admin
Katılım : 3 sene önce
Gönderiler: 126
Konu başlatıcı  

Şimdi Hemen Sizde Projeniz İçin Baskı Maliyetinizi Öğrenmek İstiyorsanız ; Proje .stl dosyasını proje@ubden.com adresine gönderin.

Detaylı Bilgi İçin : 0850 305 0919 

3D Baskı siparişi vermeden önce projenizin maliyetini hesaplamak isterseniz, yandaki hesaplama aracını kullanarak tahmini bir fiyat öğrenebilirsiniz. Kesin baskı fiyatının, projeniz incelendikten sonra belirleneceğini unutmayın lütfen.

3D Baskı fiyatı hesaplama konusunda daha detaylı bilgi almak isterseniz bizi dilediğiniz zaman arayabilirsiniz. Ofis saatlerimiz boyunca sizinle görüşmekten, ya da aşağıdaki diğer kanallardan iletilerinize yanıt vermekten memnuniyet duyarız.

3 boyutlu olarak tasarladığınız objenin üretiminde kullanılacak olan malzemenin maliyeti göz önünde bulundurmanız gereken en önemli kısımdır. FDM baskılarda malzeme maliyeti hesaplamanız çok kolay olacaktır. Örneğin Zortrax M200 ile baskı almaya karar verdiniz, 1 KG PLA filamenti 200TL gibi bir ücrete alıyorsunuz diyelim ve 3D baskı almak istediğiniz tasarım 150 gram filament kullanacağını hesapladınız. Bu durumda bu tasarımın malzeme maliyeti size 15TL olacaktır. (150g/1000g x 200TL =30 TL). Ultimaker S5, Ultimaker 3, Ultimaker 3 Extended, Raise 3D Pro 2, Raise 3D Pro 2 Plus gibi çift kafalı 3D yazıcılarda suda çözünen PVA support kullanılacaksa bunu da maliyete eklemeyi unutmamalısınız. Kullanılacak support miktarını Slicer ekranınızdan görüntüleyebilirsiniz.

SLA (Formlabs Form 3), DLP (Photon S), LCD (Zortrax Inkspire) gibi reçineli teknolojilerde ise kullanılan reçine miktarının yanına, temizlik için kullanılan isopropil alkol, reçine değişimlerinde ziyan olacak reçine hacmi, eldiven gibi giderlerin de eklenmesi gerekecektir. Reçineler genel olarak litre olarak satıldığı için, baskısı yapılacak tasarımın (supportları da dahil olacak şekilde) hacmi hesaplanmalı ve yukarında FDM için anlatılan işlemle aynı mantıkla birim maliyet, reçine hacim fiyatı üzerinden bulunmalıdır.

3D model basımı için çalışma şeklimiz adım adım yukarıdaki görselde açıklanmıştır. Üç boyutlu modelinizi ister kendiniz tasarlayın, ya da isterseniz elinizdeki objeye göre veya bizim kataloğumuzdan seçeceğiniz bir modele göre, istediğiniz ölçekte basalım. Baskı siparişi vermeden projenizin maliyetini hesaplamak isterseniz, aşağıdaki maliyet hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz. 3D baskı fiyatı hesaplama aracımız üç boyutlu baskı projenizin maliyeti hakkında sadece fikir vermek için hazırlanmıştır. Kesin fiyat, projenizin uzmanlarımız tarafından incelenmesinden sonra size bildirilecektir.

Fiyatlarımız öğrencilerimize %20 indirimlidir.

3 boyutlu baskı sürecimiz ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz, bize sitemizdeki WhatsApp hattından ya da aşağıdaki iletişim bilgileri yoluyla ulaşabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

1.Toplam baskı saati
3D Modeller basılırken kullanılan 3D Yazıcıların bir yıpranma süresi ve ömrü vardır. 3D Yazıcı çalıştığı süre boyunca bir maliyet kalemi oluşturmaktadır. Her 3D modele ve tasarıma göre değişkenlik gösteren toplam baskı saati, toplam baskı süresi hesaplanarak 3D baskı fiyatına eklenir.

2.Toplam harcanan malzeme
3D Modeliniz üretilirken, harcanan toplam malzeme de fiyata eklenmektedir. Bu malzeme FDM teknolojisi için filament, SLA ve Polyjet teknolojisi için reçine, MJF teknolojisi içinse plastik Nylon 12 tozudur.

3.İşçilik
3D Baskı fiyatına etkiyen bir önemli kalem de işçiliktir. Üretim öncesi ve sonrası yapılan işlemler bu kaleme dahildir. Üretim öncesinde yapılan, 3D modelin profesyonel olarak incelenmesi, 3D modelin makineye doğru oryantasyonda yerleştirilmesi, dilimleme ayarlarının yapılması ve üretim sonrasında yapılan destek malzemesinin temizlenmesi (FDM, SLA ve PolyJet için katı destek malzemelerinin, MJF içinse toz malzemenin yüzeyden ve malzemenin içinden temizlenmesi) işlemleri 3D baskı fiyatı oluştururken fiyata eklenmektedir.

Elinizdeki parçanın fiyatını hemen öğrenmek istiyor olabilirsiniz. FDM, MJF ve SLA teknolojileri ile 3D Baskı fiyatlarını öğrenmek için beklemenize gerek yok. STL modelinizi yükleyerek saniyeler içinde farklı teknolojiler ve malzemeler için fiyat alabilirsiniz. Hemen fiyat almak için sipariş sayfamıza gidebilirsiniz.

Elektrik Maliyeti
Kullanmakta olduğunuz yazıcının teknik özelliklerinde yer alan yazıcınızın kullandığı max. elektrik tüketimi değerini göz önünde bulundurarak bu hesaplamayı yapabilirsiniz. Bu değerin yazıcınızın tam güçte çalıştığındaki tüketimi olduğunu unutmayın, ısıtıcı tabla kullanmadan baskı alma şansınızın olduğu PLA gibi bir malzeme kullanırken, yazıcınızın çok daha az bir elektrik tüketimi olacaktır.

Örneğin yazınızın elektrik tüketimi 0.6kW olarak belirtilmekte. 1 saat süre alacak 3 boyutlu baskınızın elektrik maliyeti size 30 kuruş olacaktır.(0.6kW x 1 saat x 0.53TL/Kw.saat=0.3TL).

Baskı Sonrası Temizlik (Post-Processing)

Yazıcınızın baskı tablasından almış olduğunuz 3 boyutlu baskınızı kullanıma hazırlamak için bir dizi işlemden geçirmeniz gerekmektedir. En basit örneği olarak 3D baskınızda kullanılan destek(support) yapılarının temizlenmesi için maket bıçağı kullanmanız ve yüzey zımparalaması yapmanız gerekebilir. Bu işlemlerde kullanılan ürünlerin ve temizlik işlemini yapan kişinin bir zaman maliyeti 3D baskı fiyat hesaplama için önemli bir rol oynayacaktır.

Reçine yataklı teknolojilerde ise alkol ile yıkama (Formlabs Wash), UV kürleme (Formlabs Cure) yada Ultrasonic temizleme (Zortrax Ultrasonic Cleaner) masrafları bu aşamada toplam maliyete eklenmelidir.

3D Baskı Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

3D baskı için fiyat hesaplanırken şu faktörler kullanılır:

  • Modelin Boyutları (hacim): Kullanılacak dolgu malzemesi miktarını doğrudan etkileyen bir faktör olarak maliyet hesabımızın temel unsurlarındandır.
  • Kullanılacak Baskı Yöntemi: FDM, SLA, SLS gibi çeşitli baskı yöntemlerinden hangisi kullanılarak üretim yapılacağı, maliyet hesabındaki faktörlerden bir diğeridir.
  • Baskı Çözünürlüğü: 3d baskısı yapılacak modelin katmanları 50 mikron ile 400 mikron arası detayda basılabilmektedir. Ne kadar ince baskı alınırsa o kadar çok baskı malzemesi harcanacağından ve baskı süresi uzayacağı için maliyet hesabında etkilidir.
  • Baskı Süresi: Baskıda kullanılan 3d yazıcının ne süre ile söz konusu projeye bağlı olarak çalışacağı, üretilen nesnenin maliyetine doğrudan etki eden bir diğer faktördür.
  • Baskı Modelinin Doluluğu: Üretilecek 3 boyutlu nesnenin dış yüzeyinin detayı kadar, iç hacminin ne yoğunlukta dolulukta olacağı da harcanacak baskı maddesi ve zaman açısından etkili bir diğer faktördür.

Yedek Parça
3D yazıcılarınız kullanıldıkça eskiyecektir. Tamamen ömrü biten ürünlerin yenilenmesi için amortisman gideri hesaplanmalıdır. Zaman içinde değişecek yedek parçalar için ise ürünlerin orijinal yedel paçalarının fiyatları, değişim sıklığı göz önünde bulundurularak ekipmanın ömrü süresince değişim yapılacak şekilde hesaplanmalıdır. Örneğin Creality Ender 3, Creality 10 S, Creality 10 S PRO gibi ürünlerin bakım maliyetinin düşük olması bu noktada avantaj sağlamaktadır.

İleri Seviye Parametreler
Üretim yöntemine ve baskınızdan almak istediğiniz hassasiyete göre bazı test objesi çıktıları almanız ve esas baskısını almak istediğiniz objenin baskı parametrelerini bu testlerin sonuçlarına göre düzenlemeniz gerekebilir. Üretim yöntemine göre hazırlık aşamasında karşınıza çıkabilecek ekstra maliyetler göz önünde bulundurulmalıdır.

Kendi 3D yazıcınızla üretime geçmek istiyorsanız sizin için bir diğer önemli konu da 3D baskının kalitesini etkileyen parametreler. Bu 3D baskı parametrelerini de 3D Baskı Parametreleri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Eğer sadece 3D baskı almak istiyorsanız bütün bunları bize bırakıp profesyonel 3D Baskı ve Prototipleme hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

✅Her türlü destek ve ücretsiz danışmanlık için ;
✅KodenTv yada Bize Ait olmayan başka uygulamayla ilgili telefon yada mail desteği veremiyoruz.
✅7/24 WhatsApp Destek Hattımız : 0850 305 0 919
✅7/24 Destek Merkezi : Ubden® Destek Masası
✅09:00-17:00 Canlı Destek : WhatsApp' Canlı Destek
✅09:00-17:00 Çağrı Merkezimiz : 0850 305 0 919
✅Mail Adresimiz : info@ubden.com
✅Internet Sitemiz : www.ubden.com


Alıntı
Konu Etiketleri
Paylaş: