Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle
  1. Forum ve Sosyal Medya Gruplarımızda (Telegram Discord vb.) Yöneticilik Yapacak Admin ve Moderatörler Aramaktayız. !  İlgilenenlerin : Buradaki forumdan yorum bırakmaları yeterlidir.
  2. KodenTv İlgili Telefon yada Whatsapp Desteği Verilmemektedir. Sadece Telegram yada Forumdaki Konu Üzerinden Destek Alabilirsiniz. Konuya Gitmek İçin Burayı Tıklayın.

Raspberry Pi Endüstriyel Otomasyon Programlama


Ubden®
(@ubden)
Admin
Katılım : 3 sene önce
Gönderiler: 126
Konu başlatıcı  

Raspberry Pi nedir?

Raspberry Pi, kredi kartı büyüklüğünde bir bilgisayardır. Fiyatının uygun olması sebebiyle özellikle küçük yaştaki çocukların kullanması ve kodlamayı sevmesi için geliştirilmiştir. Ama tabi ki bu bizlerin de kullanması ve sevmesine engel olmamalı 🙂 . Masaüstü veya dizüstü bilgisayarların yapabileceği çoğu işlemi yapabilme kapasitesine sahiptir.

Raspberry Pi Modelleri

Raspberry Pi’nin çeşitli modelleri bulunmaktadır. Bu modeller temelde aynı olsalar da, yenilik, hız vb. açılardan farklılık gösterirler.

  • Model A: Raspberry Pi’nin en temel sürümüdür. Üzerinde sadece 1 adet USB portu, 3.5 mm stereo ses çıkışı, kompozit video ve HDMI portu bulunur. Ethernet girişi bulunmaz. ARM v6 mimarisine sahip tek çekirdek işlemciye sahiptir. 256MB RAM belleği vardır. 26-pinli GPIO konektörü bulunur. Az güç tüketmesi sayesinde gömülü sistem projelerinde kullanılması için tasarlanmıştır.
  • Model A+: Model A’nın güncellenmiş sürümüdür. Bu sürümde 26-pinli GPIO konektörü 40-pine çıkartılmış, kompozit video çıkışı kaldırılmış ve normal SD kart yerine mikro SD kart slotu kullanılmıştır. Kart boyutları ufaltılarak yer sıkıntısı çekilebilecek projelerde kullanılması hedeflenmiştir. En küçük boyutlu Raspberry Pi’dir.
  • Model B: Raspberry Pi’nin en çok bilinen ve kullanılan modelidir. 2 adet USB portu, Ethernet girişi, 3.5 mm stereo HDMI ve kompozit video çıkışları bulunur. ARMv6 mimarisine sahip tek çekirdek işlemciye sahiptir. 512MB RAM belleği vardır. 26-pinli GPIO konektörü bulunur. En popüler Raspberry Pi modelidir.
  • Model B+: Raspberry Pi Model B’nin geliştirilmiş ve kart tasarımı değiştirilmiş sürümüdür. Model B’den farklı olarak 4 adet USB portu, normal SD kart yerine mikro SD kart slotu ve 26-pin yerine 40-pinli GPIO konektörü bulunur. HDMI ve Ethernet bağlantıları yine bu kartta yer almaktadır. Kompozit video çıkışı bu kartta ayrı bir konektör olarak yer almamaktadır, 3.5 mm ses çıkış portundan 3’lü RCA tipi kabloyla bağlanır.
  • Raspberry Pi 2: Raspberry Pi’nin şimdiye kadarki en güçlü modelidir. Model B+ ile aynı kart dizilimine sahip olmasına karşın, bu kartta ARMv7 mimarisine sahip 4 çekirdekli işlemci ve 1GB RAM bellek bulunmaktadır. Model B+ ile aralarında çok fazla fiyat farklı bulunmadığından, satın almanızı tavsiye edeceğimiz model budur. Bu seride yapacağımız uygulamaların tamamında Raspberry Pi 2 kullanılacaktır. Diğer kartlar da aynı işletim sistemlerini çalıştırabildiğinden, sizler isterseniz diğer modelleri kullanabilirsiniz.
  • Raspberry Pi 3: Raspberry Pi 2’nin devamı olan bu modelin en büyük farkı dahili Wi-Fi ve Bluetooth bağlantıya sahip olmasıdır. Ayrıca ARMv8 64-bit mimarisine sahip 4 çekirdekli işlemcisi, 1.2GHz frekansında çalışmaktadır ve 1GB RAM belleğe sahiptir. Raspberry Pi Dersleri serimizdeki tüm yazılarda Pi 3 modeli kullanılacaktır.
  • Raspberry Pi Zero: Bütün dünyayı ayağa kaldıran Raspberry Pi modelidir :). Bunun en büyük sebebi, $5’lık fiyat etiketiyle satışa sunulması olmuştur. En küçük boyutlu Raspberry Pi modelidir. Donanımı (işlemci ve belleği) Raspberry Pi Model B ile tamamen aynıdır. Boyutundan dolayı tam boy USB yerine mikro USB-OTG portuna sahiptir. Detaylı bilgi için buradaki yazıyı inceleyebilirsiniz.
  • Raspberry Pi 3 B+: Raspberry Pi’nin 2018 Pi Günü (14 Mart) çıkmış olan en güncel sürümüdür. Fiziksel olarak kartın boyutu ve yerleşimi B+/2/3 sırasını takip edecek şekilde değişmeden aynı formunu korumuş, buna karşılık işlemcisi ve kablolu/kablosuz ağ bağlantı hızı güncellenmiştir. Pi 3B+ üzerinde yer alan gigabit Ethernet kontrolcü sayesinde eskisine göre 3 kat daha hızlı ve PoE (Power-over-Ethernet) destekli kablolu; çift band 802.11ac kablosuz bağlantı sayesinde ise kablosuz bağlantıda 2 kat hızlı bağlantı desteği sunulmaktadır. Ayrıca Bluetooth desteği de Pi 3’te sağlanan Bluetooth BLE 4.1’den BLE 4.2’ye terfi etmiştir. Detaylı bilgi edinmek isterseniz blogumuzda yer alan Raspberry Pi 3 Model B+ İncelemesi yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Raspberry Pi’yi tam fonksiyonlu bir bilgisayar olarak kullanabilmeniz için HDMI bağlantıya sahip bir ekran veya televizyon ve ayrıca bir klavye-fare setine ihtiyaç duyacaksınız. Tavsiyem, tek alıcıya sahip kablosuz bir klavye-fare seti edinmenizdir. Bu sayede kısıtlı sayıdaki USB portlarını tasarruflu kullanmış olursunuz. Tüm Raspberry Pi modelleri, mikro USB tipinde bir güç beslemesi girişine sahiptir. Resmi Raspberry Pi Adaptörü kullanırsanız muhtemelen herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız. Bunun yanı sıra tabi ki, 2A gibi yüksek akım sağlayan cep telefonu şarj adaptörlerinizi de kullanabilirsiniz.

Raspbian Kurulumu

Not: Yazının altında Windows üzerinden Raspbian kurulumunu videolu şekilde anlattık. Oradan kolayca izleyerek kurulumunuzu yapabilirsiniz.

Raspberry Pi, GNU/Linux işletim sistemleriyle çalışması için tasarlanmıştır. Kullanabilmeniz için, en az 4 GB kapasiteli bir SD karta ihtiyacınız olacaktır. Raspberry Pi için özel olarak hazırlanmış bir Debian sürümü olan Raspbian, en popüler işletim sistemi tercihidir. Farklı işletim sistemlerine  https://www.raspberrypi.org/downloads/  adresinden göz atabilirsiniz. Bu serimizdeki tüm uygulamaları Raspbian kullanarak yapacağız. Tavsiyem, yeni başlıyorsanız bu işletim sistemini kullanmanızdır.

Raspbian kurulumu için  https://www.raspberrypi.org/downloads/raspbian/  adresini ziyaret ediyoruz. Raspbian işletim sisteminin PIXEL masaüstü ortamına sahip tam sürümü ve masaüstü ortamı barındırmayan Lite sürümleri mevcuttur. Bu seride PIXEL masaüstü ortamına sahip sürümü kullanacağız. İşletim sistemlerini doğrudan .zip dosyası olarak indirmek için “Download ZIP” seçeneğini veya torrent istemcisi kullanarak indirmek isterseniz “Download Torrent” seçeneğini tıklayabilirsiniz. Bu yazıyı hazırladığım vakit, en güncel Raspbian sürümü Mayıs 2015’te çıkan 2015-05-05 sürümü idi. Bu yazıyı güncellediğim 9 Nisan 2018 tarihinde en güncel Raspbian sürümü Mart 2018’de çıkan 2018-03-13 sürümü idi.

raspbian_downloads

Raspbian’ı indirdikten sonra SD karta yazmamız için gerekli olan Win32 Disk Imager programını indiriyoruz.  http://sourceforge.net/projects/win32diskimager/files/Archive/  adresinden Win32DiskImager-0.9.5-binary.zip dosyasını seçerek indiriyoruz.

Her iki dosya da indikten sonra ZIP dosyalarını açıyoruz. SD kartımızı bilgisayarımıza takıyor ve Win32DiskImager.exe programını çift tıklayarak açıyoruz. Daha sonra ZIP’ten çıkarttığımız Raspbian imaj dosyasını seçiyoruz. Dikkat! “Write” butonuna tıklamadan önce “Device” kısmından bilgisayarımızdaki SD kart okuyucunun seçili olduğundan emin olun! Seçtiğimiz dosyadan ve yazmak istediğimiz sürücü harfinden emin olduktan sonra “Write” a tıklayarak işlemi başlatıyoruz.

Yazma işlemi, kartımızın hızına ve imaj dosyasının büyüklüğüne göre biraz uzun sürebilir. İşlemin sonunda program “Write Succesful” şeklinde bize işlemin tamamlandığına dair bir mesaj verecek. Bu aşamada SD kartımızı bilgisayarımızdan çıkartıp Raspberry Pi’mize takabiliriz.

SD kartı Raspberry Pi’mize taktıktan sonra ilk çalıştırma için, Raspberry Pi’mize klavye-faremizi USB üzerinden bağlayıp HDMI ile bir ekrana veya televizyona bağlantı yapıyoruz. Mikro USB güç konektöründen adaptörümüzü bağladığımızda Raspberry Pi’miz açılıyor ve karşımıza yapılandırma programı çıkıyor. Bu program ile ilgili detaylı bilgiyi serimizin ikinci yazısında bulabilirsiniz. Raspbian’ın PIXEL sürümü doğrudan masaüstüne açılmaktadır. Serimizin bir sonraki yazısında gerekli ayarları yapmayı öğreneceğiz.

✅Her türlü destek ve ücretsiz danışmanlık için ;
✅KodenTv yada Bize Ait olmayan başka uygulamayla ilgili telefon yada mail desteği veremiyoruz.
✅7/24 WhatsApp Destek Hattımız : 0850 305 0 919
✅7/24 Destek Merkezi : Ubden® Destek Masası
✅09:00-17:00 Canlı Destek : WhatsApp' Canlı Destek
✅09:00-17:00 Çağrı Merkezimiz : 0850 305 0 919
✅Mail Adresimiz : info@ubden.com
✅Internet Sitemiz : www.ubden.com


Alıntı
Paylaş: